Bugun...
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Merkez Bankası'nın kararına tepki gösterdi. Bahçıvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen sene açıkladığı "ekonomi modeline" umut verici demişti.
Tarih: 17-12-2021 17:11:00 + - İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Merkez Bankası'nın kararına tepki gösterdi. Bahçıvan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen sene açıkladığı

Merkez Bankası, 16 Aralık'ta politika faizini 100 baz puan daha indirerek yüzde 14'e çekti. Merkez'in bu kararının ardından döviz kuru bugün rekor tazeledi. Dolar/TL 17,14'ü, euro/TL kuru ise 19,41'i gördü...

Dövizin rekor kırmasının ardından Merkez Bankası dövize doğrudan beşinci kez müdahale etti. Müdahalenin ardından dövizde gerileme kaydedildi.

Merkez Bankası'nın  faiz indirme kararının ardından piyasaya para sürmesine İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan'ın tepki gösterdi.

Bahçıvan paylaşımında şunları yazdı:

"Dün faiz indirimine giden Merkez Bankası'nın, bugün elindeki kıymetli döviz kaynaklarını piyasaya sürmesini şaşkınlıkla izliyoruz."

"ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI UMUT VERİCİ"

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın 11 Kasım 2020'de partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda ekonominin yeni dönemine ilişkin yaptığı açıklamalar, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan'ın da gündemine gelmişti.

Bahçıvan, Erdoğan'ın ekonomide yeni dönemiyle ilgili açıklamalarını umut verici olduğu belirterek, İSO olarak bugüne kadar her dönem, Merkez Bankası söz konusu olduğu zaman temel ve tartışılmaz düşüncemiz şu olmuştur: Merkez Bankamız, ülkemizin, itibarı en yüksek hassasiyetle korunması gereken kurumudur ve bu gerçek asla unutulmamalıdır. Çünkü ülke ekonomimizin finansal istikrarı ve finansal kredibilitenin uzun vadeli korunmasında Merkez Bankası'nın güçlü duruşu her zaman çok önemlidir. Merkez Bankası Başkanı’nın eli güçlü olmalıdır." değerlendirmesini yaptı.

"SEVİNDİRİCİ OLMAKLA BERABER..."

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, 3 Aralık 2021'de yaptığı açıklamada TL'deki kayıplarla artan ihracatın sürdürülebilirliği konusunda endişeli olduğunu açıklamıştı.

Bahçıvan yaptığı açıklamada, sanayicinin ihracat üzerinden motive edilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, "İçinde olduğumuz ihracat artışı sevindirici olmakla birlikte sürdürülebilirlik konusunun da oldukça önemli olduğunu söylemek istiyorum. Sadece dövize bağlı bir ihracat geliştirme modeli gerçekçi de değil kalıcı da değil" ifadelerini kullandı.

Finansal istikrarın oluşturulup öngürülebilir iş dünyasının yaratılmasının gerektiğini söyleyen Bahçıvan, "Sadece kur tarafından baktığınızda tedarik, finansman ve yatırım kalitesinde yıpranma riski var. Enflasyon gerçeği sizi bırakın yatırım yapmayı işletme sermayesini korumaya yönlendiriyor. Bu durumda işletme sermayesi ihtiyacı çıkıyor. Siz motive de olsanız yatırımlar ikinci planda kalıyor" dedi.
Bu haber 366 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ODA VE BORSA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR