Bugun...
AB'DEN İNSANİ YARDIM İÇİN 60 MİLYON EURO
Tarih: 04-03-2020 18:14:00 + -


AB Dış İlişkilerTemsilcisi Josep Borrell de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü

AB'DEN İNSANİ YARDIM İÇİN 60 MİLYON EURO

Avrupa Birliği dışişleri bakanları yarın Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'te bir araya gelecek. Reuters'a konuşan diplomatlar, ortak taslak metninde, "Avrupa Komisyonu 60 milyon euro insani yardım yapacak" ifadesi kullanıldı. Öte yandan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrasında 60 milyon euroluk yardım yapılacağını söyledi.

Bahar Kalkanı Harekatı devam ederken AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Borrell, İdlib’deki mülteciler ve ihtiyaç sahibi olanlara 60 milyon euro maddi yardım yapılacağını duyurdu.

Reuters’ın son dakika gelişmesi şeklinde servis ettiği haberde Borrell’in, Ankara’dan bazı talepleri de olduğu belirtildi. Borrell’in Türkiye’den, yeni mülteci ve göçmen dalgasının Avrupa sınırlarına ilerlemesini teşvik etmemesini istediği belirtilirken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile uzun ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Avrupa sınırlarındaki son gelişmelerin kabul edilemez olduğunu söyledim” dedi.

Bu açıklamalardan kısa bir süre önce ise İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, yarın Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te bir araya gelecek AB dışişleri bakanlarının toplantısı sonrasında 60 milyon euroluk yardım verileceğini aktardı. Ajansa konuşan diplomatlar, “Avrupa Komisyonu, Suriye’nin kuzeydoğusuna 60 milyon euroluk insani yardım yapacak” dedi. Bu ifadenin toplantısı sonrasında hazırlanacak ortak taslak metinde yer alacağı belirtildi.

 
Bu haber 93 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ