Bugun...
ÇİFTÇİLERİN DEVLETTEN DESTEKLEME PRİM ALACAĞI 177 MİLYARA ULAŞTI
Tarih: 01-03-2020 08:17:00 + -


CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut:

ÇİFTÇİLERİN DEVLETTEN DESTEKLEME PRİM ALACAĞI 177 MİLYARA ULAŞTI

Çiftçilerin devletten destekleme prim alacağı 177 milyar liraya ulaştı. ‘’Üreticiyi cezalandırmaktan vazgeçin” diyen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana dahil 24 ilde biriken çiftçiye mazot- gübre desteğinin de acilen ödenmesini istedi.

NERELERE KULLANILDI?

Barut TBMM'de yaptığı açıklamada, Türkiye'de ürün güvenliği ve güvenli üründen söz etmenin mümkün olmadığını da savunarak ‘'Sanayiden tarıma ve gıdaya kadar her alanda, ürün güvenliğimizi Allah'a emanet bir durumda'' dedi. Barut, uygulanan yanlış tarım politikalarıyla Türkiye'nin ithalat cennetine çevrildiğini öne sürdü. Barut, şöyle devam etti:

Ayhan Barut

“2006'da çıkarılan Tarım Kanunu'na göre, gayrisafi milli hasılanın yüzde 1'i tarıma destek olarak ayrılırdı. Ancak o günden bugüne bu oran tam uygulanmadı, yüzde yarım ve altında verildi. Bugüne kadar çiftçinin yaklaşık 318 milyar destekleme alacağı olup bu rakamın sadece 141 milyar lirası ödendi. 177 milyar lirası verilmedi. Bu parayı kimler nasıl ve nerelere kullandı ? Neden üreticinin parasını vermiyorsunuz?''

GİRDİ MALİYETİ 10 KAT ARTTI

Üreticilerin mazot, gübre, yem, ilaç, elektrik, sulama gibi temel girdilerinin, 2002 yılından bu yana 8-10 kat arttığını da belirten CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Ancak çiftçinin ürünü artmadığı gibi, yerinde saydı. Çiftçi borç batağına saplandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez tarım ekim alanları 20 milyon hektarın altına düştü'' dedi.

 

 
Bu haber 1169 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TARIM VE HAYVANCILIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR