Bugun...
HANGİ BALIK NASIL PİŞİRİLİR?
Tarih: 17-09-2019 12:39:00 + -HANGİ BALIK NASIL PİŞİRİLİR?
Balık çok sağlıklı ve çok lezzetli bir protein kaynağı. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tezgahları süsleyen taze balıkları yemeye doyamıyoruz. Ancak balığın hem besin değerini kaybetmemesi, hem de lezzetinin katlanması için pişirme tekniğine çok dikkat etmek gerekiyor. Zira her balığı aynı şekilde, pişirmek mümkün değil. Yanlış pişirme tekniği balığın yapısını ve tadını bozuyor, kalorisini artırıyor, sağlıklı bir öğün olmaktan çıkmasına neden oluyor. İşte hangi balığın nasıl pişirileceğine dair işinize yarayacak püf noktaları...
2Balık için akla gelen en temel pişirme teknikleri kızartma, ızgarada ya da fırında ve buğulamadır. Ayrıca bazı balıklar poşe yapılabilir, sotelenebilir, şişte ya da güveçte pişirilebilir. Ne olursa olsun pişirme tekniği belirlenirken balığın büyüklüğü, etinin diriliği, yapısındaki yağ miktarı göz önünde bulundurulmalıdır.
3Kızartma büyük balıklarda da küçük balıklarda da uygulanabilecek bir tekniktir. Ancak kızartarak pişireceğiniz balıkların yağsız olmasını tercih etmelisiniz. Palamut gibi büyük balıkları kızartarak pişirecekseniz öncesinde dilimlemeyi ihmal etmeyin. Daha sonra balıkları una ya da galeta ununa buladığınızda hem daha lezzetli olur hem de yapışmazlar. Kızartma aşamasında yağın iyice ısındığından da emin olmalısınız. Yağ çok sıcak olmazsa balıklarınız yağ çeker. Bunun için kızartma yaparken ocağı yüksek ayarda kullanmalısınız.
4Fırında pişirme balık için hem çok daha pratik hem de çok daha düşük kalorili bir seçenektir. Fırın da büyük balıklar için de küçük balıklar için de uygundur. Balıklarınızı zeytinyağı ve baharatlarla marine edip domates, limon ve soğan dilimleriyle birlikte tepsiye yerleştirmeniz ve fırını 180-200 dereceye ayarlamanız yeterli. Balığın kendi suyunda ve sebzelerin suyunda pişmesini sağlayan bu yöntem bu yüzden çok lezzetlidir. Arzu ederseniz balıklarınızı fırın kağıdından paketlere ya da fırın poşetlerine yerleştirerek de pişirebilirsiniz.Bu haber 175 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ