Bugun...
iİHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI
Tarih: 13-03-2020 12:16:00 + -


Türkiye’nin Gizli Şampiyonları” yarışmasının final gecesinde 22 firma ödül aldı

iİHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNİ ALDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) önderliğinde DÜNYA Gazetesi ve DHL Express Türkiye'nin işbirliğinde, Akbank’ın ana sponsorluğu ve Turkcell’in iletişim sponsorluğunda düzenlenen “İhracatın Yıldızları- Türkiye’nin Gizli Şampiyonları” ödül töreni 6 Mart Cuma akşamı İstanbul Hilton Bomonti Otel'de gerçekleştirildi. Törende 22 firma ödül alırken, Büyük ödül olan 'Yılın İhracatçısı' ödülü Arçelik’e gitti.

 

Törene Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, TİM Başkanvekili Başaran Bayrak, Turkcell Tedarik Zinciri Yönetimi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk’ün yanı sıra iş ve ihracat dünyasından birçok saygın isim katıldı. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019’da Türkiye’nin ihracat artışında dünyada 7'nci, değer bazında artışta ise 6'ncı olduğunu kaydetti. Koronavirüs salgınına değinen Pekcan, “Önceliğimiz insan sağlığı. Ancak her önlemi alarak, ticaretin akışını sağlamak zorundayız" dedi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatın Türkiye için farklı bir anlam kazandığını belirterek, "İhracata hep inandık, güvendik, ihracat bizi hep diri, hep zinde tuttu. İhracat, Türkiye için artık farklı bir anlam kazandı. Küresel talebin daralmasına rağmen ilk iki ayda da ihracat rekoruna ulaştık. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ihracatçı sayısı ithalatçı sayısını geçti" diye konuştu.
 

 

 
İhracatın Yıldızları’nın içeriğinin yanı sıra manevi ve maddi teşvikleri ile ilk ve orijinal olduğuna dikkat çeken DÜNYA Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, yarışmayı Türkiye’nin 2001 krizinden çıkış arayışında, ihracata sarıldığı dönemde hayata geçirdiklerini anlatarak, “2001’den beri ihracatta büyük bir ilerleme oldu. 2001’de 28 bin 909 olan ihracatçı firma sayısı bugün 90 bin 617. Daha da fazlasını yapmamız lazım. Yapılacağına da inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.
 
DHL Express Türkiye CEO'su Claus Lassen, Türkiye'de ihracatçıların uzun süredir gerçek başarı hikayesi yazdıklarına belrterek, şöyle konuştu: "Ulusal ve uluslararası ekonomik koşulların çok uygun olmadığı ortamlarda dahi ihracat rakamlarını büyütmeyi başarıyorlar. Bu çabaları destekliyoruz çünkü dünyanın daha fazla entegre olmasının ülkelere daha fazla refah getireceğine inanıyoruz. Türkiye'nin de çok yüksek potansiyeli olduğuna inanıyoruz."
 

 

Akbank Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tugal, Türkiye'nin uzun dönemli kalkınma hedefl erine ulaşabilmesi için ihracat odaklı büyüme modelini güçlendirerek devam ettirmesi gerektiğini kaydetti. Tugal, "Akbank olarak, 2019 başında çıkardığımız ve yıl sonunda dijital içeriklerle zenginleştirdiğimiz 'İhracatçının Gücü Paketi' ile ihracatçıları desteklemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

 

Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak için her zaman hazır olduklarını vurgulayan Turkcell Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk, “Uyguladığımız girişimciliğe destek çalışma modeliyle son 8 ayda 25 farklı girişimcimize yaklaşık yıllık 9 milyon liralık bir can suyu veriyor ve ihracat yolculuklarında referans oluyoruz. İhracatçılarımızı daha rekabetçi hale getirecek dijital dönüşüm çözümlerimizle desteklemeye her zaman hazırız” dedi.

 

YILIN İHRACATÇISI: ARÇELİK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 'Yılın İhracatçısı Büyük Ödülü'nü Arçelik Genel Müdürü Can Dinçer’e verdi. Dinçer, "1990’larda markalı büyüme stratejimizle bugün Avrupa'da artık bir numarayız. Önümüzdeki dönemde sizden aldığımız destekle başta Pakistan, Bangladeş, Hindistan olmak üzere Güneydoğu Asya'da bir yolculuğa çıkıyoruz" dedi.

Özgün Ürün kategorisinin şampiyonu Onko-Koçsel İlaç Sanayi oldu. Onko-Koçsel İlaç’ın kurucusu İrfan Koç, ödülünü Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tugal’ın elinden aldı. Firma, yüzde 95’i ithal olarak temin edilen onkoloji ilaçları alanında yerli üretim yaparak, dünyaya ihraç etti. Koç, “Ben ihracatı iki kızım ile başardım. Onlar, kendi üretimimizi yapmamızı istedi. İşçi sağlığını ve çevreyi koruyan dünyanın en teknolojik 14 fabrikasından biriyiz. Onkoloji ilaçlarını ihraç eden ilk ve tek firmayız” diye konuştu.

Özgün Ürün kategorisinin ikincisi Doğsan Tıbbi Malzeme oldu. Doğsan Tıbbi Malzeme Genel Müdür Yardımcısı Çağan Karal, ödülünü Akbank Özel Bankacılık ve Yatırım Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Alp Keler’den (sağda) aldı. Doğsan, 1970’den beri Trabzon’dan ipek cerrahi iplikleri ihraç ediyor. Türkiye’deki önemli bir eksikliği gideren şirket mori ipek böceğinden cerrahi iplik üretiyor. Bu iplik deri, plastik ve göz cerrahisinde tercih ediliyor. Dünya markası olmayı hedefl ediklerini söyleyen Karal, çalışanlarının yüzde 90’ının kadın olduğunu da vurguladı.

 

Özgün Ürün kategorisinin üçüncüsü Bentaş Bentonit oldu. Bentaş CEO’su Turgay Ömür ödülünü, Akbank Nakit Yönetimi ve Dış Ticaret Bölüm Başkanı Mehtap Yılmaz’ın (solda) elinden aldı. Bentonit, çok yönlü bir kil... Türkiye’deki beyaz bentonit rezervlerinin yüzde 90’ı Ordu-Ünye-Fatsa civarında bulunuyor. Bentaş da Ordu’nun bentonitinden kedi kumu üreterek 56 ülkeye ihracat yaptı. VANCAT ve CAT’S WHITE markaları ile raflarda yer aldıklarını kaydeden Ömür, “2020'de 25 milyon dolara çıkarmayı hedefl iyoruz. Ürettiğimiz ürün daha önce ithal ediliyordu şimdi ise ihracat yapar bir haldeyiz” dedi.

 

En Uzun Süreli İhracat Artışı Ödülü’nün sahibi TUSAŞ oldu. Tusaş Genel Müdürü Temel Kotil, ödülünü TİM Başkanı İsmail Gülle’den (sağda) aldı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ. son 10 yılda ortalama ihracatını yüzde 14.5 artırdı. Kotil, “2019’da dolar bazında yüzde 43 büyüdük ve 2.2 milyar dolar ile kapattık. Sayın Bakanımız ile de konuştuk bize 10 milyar dolar gerekiyor. İnşallah olacak” dedi.

Sınır Tanımayan kategorisinin ikincisi Türk Traktör oldu. Türk Traktör Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli’ye ödülünü DHL Express Türkiye Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Derya Özer Sağkan’dan (solda) aldı. Şirket, Türk mühendisler tarafından geliştirilen traktörleri 130 ülkeye satıyor. İhracat yaptıkları ilk üç ülkenin, ABD, İtalya ve Almanya olduğunu kaydeden Canbeyli, “2019’da 5 yılın en yüksek rakamına ulaşarak 400 milyon dolarlık ihracat yaptık. Traktörlerimizin yüzde 67’sini ihraç ettik. İhracat yapan şirketlere önem verilmesi çok anlamlı” diye konuştu.

Sınır Tanımayan kategorisinin üçüncüsü Kocaer Haddecilik oldu. Kocaer Haddecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer’e ödülünü DHL Express Türkiye Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tonguç (sağda) verdi. Turquality’ye dahil edilen ilk demir çelik firması Kocaer, 5 kıtada 130 ülkeye çelik profil ihracatı yapıyor. Ar-Ge ile -40 dereceleri gören Kanada’ya da +40’lardaki Suudi Arabistan’a da çelik profil sattıklarını ifade eden Kocaer, “Şili, Uruguay, Paraguay gibi ülkelerde pazarın yüzde 70’ini domine ediyoruz” şeklinde konuştu.

 


İhracatını geçen yıl nominal olarak bir önceki yıla göre en fazla artıran ilk 3 dış ticaret şirketi, ‘İhracat Performans Ödülü’ kategorisinde ödül aldı. Şirketlere ödüllerini Turkcell Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk tarafından verildi. 2019’da 2018’e göre ihracatını en çok artıran şirket yüzde 94.5'lik performansı ile Tosçelik oldu. Bu yıl başarısını bir adım yukarı çıkararak, ikincilikten şampiyonluğa ulaşan Tosçelik adına ödülü Melis Tosyalı aldı. Performans ödüllerinde ihracatını yüzde 64.6 artıran Ram Dış Ticaret AŞ adına ödülü RAM Genel Müdürü Zeynep Kuman aldı. İhracatını yüzde 42.6 artırarak en fazla ihracat artışı gösteren üçüncü dış ticaret şirketi TÜPRAŞ’ın ödülünü TÜPRAŞ Genel Müdür Yardımcısı Atilla Ulusu’ya takdim edildi.

 


İhracatta Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nün sahibi Taze Kuru Gıda oldu. Taze Kuru Gıda kurucularından Erinç Yurter’e ödülünü İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki (sağda) verdi. Ankaralı Taze Kuru, Türkiye’nin dört B-Corp (Dünya için en iyi olmayı amaçlayan şirket) unvanlı şirketinden biri. Firma üretim süreçlerinde yenilenebilir enerji kullanıyor, fabrikada da tarlada da kadınları istihdam ediyor. Kendilerine ait patentli kurutma sistemlerinin olduğunu belirten Yurter, “Böylece raf ömürlerini 18 aya çıkarttığımız meyve ve sebzeler var. İngiltere’ye ABD, Kanada’ya ihracatlarımız bulunuyor” diye konuştu.

 

Yenilikçi İhracatı Özel Ödülü’nü Robo Automation kazandı. Robo Automation Proje Müdürü Emre Ün, ödülünü AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur’un (sağda) elinden aldı. Robo, üretim bantlarına ‘metal yakalı işçi’ yani robot sistemleri ihraç ediyor. Yaklaşık 4 yılda 10 milyon euroluk yazılım ihracatı gerçekleştirdiklerini kaydeden Ün, “Bu ödül bizleri motive ediyor. Biz bu motivasyon ile daha iyi işler yapmak için çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki senelerde çok daha iyi başarılar elde ederek daha farklı ödüller almayı hedefliyoruz” dedi.

 

Hizmette Fark Yaratan İhracat Özel Ödülü’nün sahibi Begüm Yat-Doğulu Turizm oldu. Begüm Yat-Doğulu Turizm sahibi Begüm Doğulu’ya ödülünü TİM Başkanvekili Başaran Bayrak (solda)verdi. Şirket, Türkiye’ye özel ve ticari yatların gelmesini sağlıyor. Begüm Doğulu’nun 27 yaşında çaylak bir turizmci iken kurduğu firma bugün 23’üncü yılını kutluyor. Bill Gates’e de Bono’ya da Tom Hanks’e de hizmet verdiklerini söyleyen Doğulu, “Yılda 100 mega yat ağırlıyoruz. Küba’nın ilk ve tek resmi yat acenteliğini de yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Sektörel Fark Yaratan Özel Ödülü’nü Tersan Tersanesi kazandı. Tersan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu’ya ödülünü DEİK Başkanı Nail Olpak (sağda) verdi. Tersan, ilk yüzde 100 elektrikli feribotu inşa etti. Bugüne kadar yaklaşık 80 gemi inşa edip teslim etti. Balıkçı gemileri konusunda uzman olan şirket 7 yıl üst üste sektörün ihracat şampiyonu oldu. İhracatlarını geçen yıl 216 milyon dolara çıkardıklarına kaydeden Paksu, “Yengeç gemileri de üretiyoruz, dondurucu ve paketleme sistemli niş terzi usulü balıkçı gemileri de… İhracatın yüzde 70’ini Norveç’e yapıyoruz” dedi.

E-İhracat kategorisinde ödülün sahibi Gülsha Kozmetik oldu. Gülsha Kozmetik’in sahibi Gülşah Gürkan’a ödülünü DHL Express Türkiye İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayla Çetinbora (solda) verdi. Isparta’da gülcülükle uğraşan bir ailenin 3. kuşağı Gülşah Gürkan, gülü kozmetikle birleştirmiş. İngilizce dil seçeneği ile e-ihracata başladıklarını kaydeden Gürkan, “Ağırlık Avrupa’nın” dedi.

 

Hizmet İhracatı ödülünü THY Teknik aldı. THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman ödülünü DÜNYA Gazetesi Başdanışmanı Dr. Rüştü Bozkurt’tan (solda)aldı. THY Teknik, 1933’te kuruldu. Bugün aynı anda 10 geniş ve 30 dar gövde uçağa bakım yapabilen bir şirket. Dünyanın ünlü havayollarının kendilerinden hizmet aldığını kaydeden Karaman, “Ekibimiz 7 bin 500 kişiden oluşuyor” dedi.

 

Turquality Şampiyonu E-Mak Makine oldu. E-Mak Makine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Gencer’e yarışmanın jürisi Şefi k Ergönül (solda) ödülünü takdim etti. E-Mak mega kentleri tozdan kurtaracak yeni buluşu ‘Megaton’u tamamen Türk mühendisliği ile üretti. Geçen yıl Turquality’ye dahil olduklarını söyleyen Gencer, şu anda dünyada E-Mak’ın kurduğu 180 tesisin çalıştığını kaydetti.

 

Girişimcilik Şampiyonu Bilgin Çiçekçilik oldu. Bilgin Çiçekçilik’in sahibi Süleyman Bilgin ödülünü yarışmanın jürisi Osman Ata Ataç’tan (solda) aldı. Süleyman Bilgin, Trabzon’un ilçesi Sürmene’nin yaylarında doğal olarak yetişen aslanpençesini toplayarak ihraç etmeye başladı. Bilgin, tıbbi aromatik bu bitki ile 5 milyon doları aşkın ihracat gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Şampiyonu Hidromek oldu. Hidromek Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Bozkurt’a ödülünü DÜNYA Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar (sağda) takdim etti. Hidromek 2019’da 6 kıtaya 141 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren şirket, Çankaya Üniversitesi ile ortak İş Makineleri Opsiyon Programını hayata geçirdi. Bozkurt, Türkiye’ye iş makineleri üretecek genç mühendisler yetiştirdiklerini ifade etti.

En Çevreci Şampiyon Zorlu Tekstil oldu. Zorlu Holding Tekstil Grup Başkanı Necat Altın’a ödülünü DÜNYA Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz (sağda) verdi. Avrupa’nın en büyük entegre pamuklu ev tekstili üreticisi Zorlu Tekstil ürünlerini ekolojik üretiyor. Altın, “1 kilo pamuklu kumaş üretiminde 120 litre olan su kullanımını 80 litreye düşürdük, yılda 44 bin kilowatt saat enerji tasarrufu sağladık. Katı atıklarının yüzde 90’ını dönüştürüyoruz” dedi.

 

Ar-Ge İnovasyon Şampiyonu, Elkon Beton oldu. Elkon Beton Genel Müdür Yardımcısı Emre Alpagut, ödülünü DÜNYA Gazetesi Koordinatörü Didem Eryar’dan (solda) aldı. Ar-Ge Merkezi olarak tescillenen Elkon, 110 ülkeye beton santralleri kurdu. İşlerinin sırrının her ülkede farklı iklim koşullarını gözeterek Ar-Ge yapmaları olduğunu belirten Alpagut, “İhracatımızın yatırımlarımıza paralel olarak artış göstermesini hedefliyoruz” dedi.

 

Sınır Tanımayan kategorisinin şampiyonu LC Waikiki oldu. LC Waikiki’nin Avrupa Operasyonları Genel Müdür Yardımcısı Burç Korkmazlar’a ödülünü DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen (solda) verdi. Markanın 49 ülkenin 229 şehrinde toplam 519 mağazası var. Geçen yıl 873 milyon dolarlık ihracata imza attıklarını söyleyen Korkmazlar, “Türkiye’deki mağazalarıile birlikte toplam 1000 satış noktasına ulaştık. Son mağazamızı Kiev’de açtık. Tüm mağazalarımızın alanı 1 milyon 700 bin metrekare...Yurtdışında her dakikada 730 ürün satıyoruz” dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Bu haber 503 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR