Bugun...
PİLDE MİKROPİL DEVRİMİ
Tarih: 23-07-2013 13:15:00 Güncelleme: 02-08-2013 21:22:00 + -PİLDE MİKROPİL DEVRİMİ

ABD’deki Illinois Üniversitesi’nden bir grup üç boyutlu elektrotları kullanarak şu anda piyasada bulananlardan çok daha küçük ya da aynı boyutta olmasına rağmen, çok daha güçlü “mikropiller” icat ettiklerini öne sürüyor.

 
Grup icat ettikleri bu pilin, piyasadakilere nazaran 1000 defa daha hızlı şarj edilebildiklerini belirtiyor.Ancak bu yeni buluşla ilgili güvenlik sorunları mevcut.İcatla ilgili ayrıntılar, Nature Communications dergisinde yayımlandı.
 
 
BBC Türkçe'nin derleme haberine göre buluşun ABD’li mucitleri akıllı telefonlar ve benzeri cihazların minyatürleştirilmiş teknolojilerden faydalanıyor olmasına rağmen, bu cihazları çalıştıran pillerin teknolojik ilerlemesinin aynı hızı yakalayamadığına vurgu yapıyor.
 
 
Araştırmacılara göre, buluşları bu soruna cevap verebilir. Piller elektrot adı verilen iki elementin kimyasal reaksiyonuyla çalışıyor.
 
 
Anot, pilin güç kaynağı olarak kullanılması sırasında oksidasyon olarak adlandırılan yanma sonucunda elektronları serbest bırakan elektrot.

Katot ise, elektronların gitmek istedikleri pilin diğer tarafında bulunan elektrot. Fakat bir üçüncü element olan elektrolit bu akışı doğrudan yapmalarını engelliyor. Pil bir cihaza bağlı olduğunda, elektronlar bir elektrottan diğerine akabiliyor.

 
Bu sırada anotun yanma sürecinde bulunan elektrik yüklü partiküller olan iyonlar da, elektrolitler boyunca hareket ediyor. Katota ulaştıklarında ise, diğer yoldan gelen elektronlarla etkileşime giriyorlar.
 
 
Buluşun sahibi uzmanlara göre, yeni pilinin çığır açtığı nokta ise anot ve katot arasındaki bu süreci birleştirmenin mikro ölçekli bir yolunu keşfetmeleri.
 
 
Proje ekibinin başkanı Profesör William King BBC’ye yaptığı açıklamada, “Yeni pilin elektrotlarının birbirlerine ulaşan küçük tırnakları var. Bu bize pilin tüm hacmi çok küçük olmasına rağmen, yüzey alanını oldukça yüksek yapabilme imkânı sağlıyor” dedi.
 
 
Bu tasarım pilin iki ucunu birbirine çok yakınlaştırdığından iyon ve elektronlar çok daha hızlı hareket edebiliyor, böylece enerji çok daha hızlı elde ediliyor.
 
 
Söz konusu pil hücreleri, üniversitede konu üzerine çalışan bir başka proje ekibinin geliştirdiği yöntemle üretilmiş.
 
 
Yöntem pillerin mevcut lityum iyon pillerden daha hızlı şarj edilebilmesi için tasarlanmış.

Ekibin buluşu, pil uzmanları ve üreticileri tarafından heyecanla karşılandıysa da, buluşun piyasaya uygun hale getirilmesi daha çok uzun zaman alacak gibi görünüyor.
Bu haber 3386 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR